Objawy towarzyszące występowaniu hemoroidów

 

Chociaż hemoroidy nie są trudne do zdiagnozowania niewielka liczba osób na nie cierpiących rozpoczyna leczenie. Ogromna liczba pacjentów nie udaje się po poradę do lekarza, gdyż wstydzi się lub boi badania. Ignorując objawy choroby sami sobie wyrządzamy krzywdę. Przyzwyczajamy się do dyskomfortu spowodowanego występowaniem żylaków odbytu i dopiero, gdy ból uniemożliwa nam normalne funkcjonowanie udajemy się po poradę do specjalisty. Tymczasem warto zgłosić się do lekarza już w momencie zauważenia pierwszych oznak tej choroby.

Szybkie rozpoczęcie leczenia uniemożliwi rozwój choroby i ograniczy lub zlikwiduje nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli zauważysz u siebie chociaż jeden z wyszczególnionych poniżej objawów zgłoś się niezwłocznie do swojego lekarza rodzinnego po poradę. Lekarz postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie. Uchroni Cię to przed dalszym rozwojem choroby i wystąpieniem niebezpiecznych powikłań. Zaniechanie wizyty u lekarza może doprowadzić do takiego rozwoju hemoroidów, że jedyną skuteczną metodą będzie operacyjne usunięcie żylaków.

Do najczestszych objawów towarzyszących występowaniu żylaków odbytu należą:

  • Nieprzyjemne uczucie pieczenia i świąd w okolicy odbytu,
  • Uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • Ból i uczucie dyskomfortu podczas wypróżniania,
  • Drobne krwawienia towarzyszące oddawaniu stolca. Należy zwrócić uwagę na zabarwienie krwi. Krew jasna (świeża) towarzyszy występowaniu hemoroidów, natomiast krew ciemna (strawiona) jest objawiem innych chorób.
  • Wysięk i występowanie śluzu w odbycie
  • Wypadanie żylaków na zewnątrz odbytu towarzyszy chorobie w bardziej zaawansowanym stadium.